KELL

«چهارشنبه‌سوری» به‌معنی «چهارشنبه‌ سرخ و آتشین»

چهارشنبه‌سوری – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برخی از پژوهشگران، واژه‌ی «سور» در ترکیب «چهارشنبه‌سوری» را به‌معنای «جشن» می‌دانند، در حالی که برخی دیگر از پژوهشگران واژه‌ی «سور» را شکل دیگری از واژه‌ی «سُرخ» می‌دانند و آن را برگرفته از سرخی آتش و به عنوان نمادی از سرخی چهره و سلامتی فرد به حساب می‌آورند.

فرهنگ چهارشنبه سوری کردستان | رسمی از دوران ایران باستان

این جشن که چهارشنبه سوری نام دارد، در واقع نامش از دو کلمه ی “چهارشنبه” و “سوری” تشکیل شده است که چهارشنبه به معنی پنجمین روز هفته و سور در گویش کردی به معنای سرخ و آتشین است، که در کنار هم می شود چهارشنبه سرخ و آتشین!

نسخه ای خطی در مورد ادعیه چهارشنبه سوری و نکاتی در مورد آن …

دکتر محمد مقدم هم در مقاله چهارشنبه‌سوری خود به همین نکته اشاره دارد: «سور به معنی سرخ است که به مناسبت افروختن آتش. در گویش سمنانی‌ها و کردی و لری، سور به معنی سرخ می‌باشد و شاعر هم گوید:

جشن چهارشنبه سوری؛ «زردی من از تو، سرخی تو از من»

3/16/2021 · در چهارشنبه سوری رسم بر این است که زن، مرد و کودک از روی آتش بپرند و با گفتن «زردی من از تو و سرخی تو از من» بیماری ها و ناراحتی های سال کهنه را به آتش می سپارند تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز …

از زرد به سرخ(در چهارشنبه سوری) | ضیاءالصالحین

از زرد به سرخ(در چهارشنبه سوری) از زرد به سرخ(در چهارشنبه سوری)

آداب و رسوم گیلانیها در چهارشنبه سوری

سوری، به معنی سرخی است و هم از این جهت در بسیاری از نقاط، “چهارشنبه سرخی” نیز به آن می‌گویند. نام گیلانی چهارشنبه سوری، “گولی گولی چارشنبه” است که هم سرخی گل‌ها و هم سرخی شعله‌های آتش را به …

برچسب‌ها:, , , , ,